Συνολικές προβολές σελίδας

Απ' τα κόκαλα βγαλμένη των Ελλήνων τα ιερά, και σαν πρώτα ανδρειωμένη, χαίρε, ω χαίρε, Ελευθεριά!

Παρασκευή 11 Μαΐου 2012

Σήκωσέ το στην Πόλη! Έπος Ολυμπιακού, 68-64 την Μπαρτσελόνα! - Αποκλείστηκε με εγκληματική διαιτησία ο Παναθηναϊκός

Δόξα στα «παιδιά» σου!

Τους αποκάλεσαν άπειρους και αουτσάιντερ… Ε, και; Τα τρελά μωρά του Ολυμπιακού αποστόμωσαν Μπαρτσελόνα και «ειδικούς» και νικώντας με 68-64 προκρίθηκαν στον τελικό του Final 4 της Ευρωλίγκας, όπου την Κυριακή περιμένει η ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Με οδηγό από τον πάγκο τον Ντούσαν Ίβκοβιτς και από το παρκέ τον αρχηγό Σπανούλη, αλλά και με τον κοντό Ντόρσεϊ να κατατροπώνει τα «θηρία» των Καταλανών, οι «ερυθρόλευκοι» απέδειξαν για πολλοστή φορά φέτος πως τίποτα δεν είναι αδύνατο για αυτή την ομάδα.

Αποστολή στην Κωνσταντινούπολη, Χρήστος Ρομπόλης

Με άγνοια κινδύνου και πρόσωπο που σε καμία περίπτωση δεν πρόδιδε την απειρία των παικτών του εμφανίστηκε στο παρκέ ο Ολυμπιακός. Προηγήθηκε με 8-0 και κράτησε την μπαρουτοκαπνισμένη σε τέτοια ματς Μπαρτσελόνα άποντη για 3:46. Με οδηγό τον αρχηγό Σπανούλη που πέτυχε 8 γρήγορους πόντους και τον υπαρχηγό Πρίντεζη να προσθέτει άλλους 4, αλλά και τους μικρούς Μάντζαρη, Σλούκα και Παπανικολάου να συνεισφέρουν σημαντικά, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 17-9 λίγο πριν βγει το δεκάλεπτο.

Το πλάνο του Ντούσαν Ίβκοβιτς εφαρμοζόταν κατά γράμμα και ο Ολυμπιακός είχε φέρει το παιχνίδι στα μέτρα του. Το «ορειβατικό» τρίποντο του Ουάλας ροκάνισε τη διαφορά στους τρεις (19-16), ενώ τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ (12 στο πρώτο ημίχρονο) και η αφύπνιση του Ναβάρο επέτρεψαν στην «Μπάρτσα» να πάρει το πρώτο της προβάδισμα με «βόμβα» του… Λα Μπόμπα (27-26). Αυτό κράτησε μόλις 16 δευτερόλεπτα, αφού ο Σπανούλης με γκολ-φάουλ και ο Ντόρσεϊ με δύο εντυπωσιακά καλάθια ξεσήκωσαν κερκίδα, Αγγελόπουλους (που τα πανηγύρισαν έξαλλα) και έστειλαν τον Ολυμπιακό με προίκα 33-29 στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Σπανούλης και Πρίντεζης με συντονισμένα χτυπήματα από τα 6,75μ. έγραψαν το 39-31 στο ξεκίνημα της επανάληψης. Το άλυτο πρόβλημα των χαμένων ριμπάουντ κρατούσε τους Καταλανούς κοντά στο σκορ (45-43), μέχρι ένα τρίποντο του Παπανικολάου κι ένα μακρινό σουτ του Λο να επαναφέρουν τη διαφορά στο +7 (50-43), εκατό δευτερόλεπτα πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, που τελικά ολοκληρώθηκε με 50-47.

Τέσσερις πόντοι του «V-Span» έδωσαν στον Ολυμπιακό «αέρα» επτά πόντων, 56-49, με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου. Το αντίπαλο δέος, Ναβάρο, αλλά και ο πολύτιμος Σάδα απάντησαν με ένα γρήγορο 5-0 (56-54). Το τρίποντο του Πρίντεζη «αναχαίτισε» μία ακόμη απόπειρα επιστροφής της Μπαρτσελόνα (61-56), ενώ Παπανικολάου και Μάντζαρης από τη γραμμή έκαναν το 63-56, τριάμισι λεπτά πριν το τέλος. Οι «μπλαουγκράνα» εκμεταλλευόμενοι τα λάθη του Ολυμπιακού και με διαδοχικές βολές από Λόρμπεκ, Μάικλ και Ναβάρο, πλησίασαν σε 63-61, στα 91 δευτερόλεπτα για τη λήξη. Ο Σπανούλης με φοβερό τρίποντο από τα οκτώ μέτρα έδωσε σύνθημα νίκης με 66-61 στην επόμενη επίθεση, αλλά οι πεισματάρηδες Καταλανοί δεν έλεγαν να πετάξουν λευκή πετσέτα και μείωσαν στο καλάθι με βολές του Εντόνγκ, ενώ αστόχησαν σε ελεύθερο τρίποντο με τον Χουέρτας (66-64). Ο Ντόρσεϊ με γκολ-φάουλ στα 16’’ πριν την τελική κόρνα έδωσε στην ομάδα του την ασφάλεια του 68-64 (αστόχησε στη βολή).

Αυτή ήταν και η χαριστική βολή των τρομερών μωρών του Ίβκοβιτς, που με τελικό σκορ 68-64 πήραν το εισιτήριο για τον τελικό για πέμπτη φορά στην ιστορία του συλλόγου και το βράδυ της Κυριακής θα προσπαθήσουν να επαναλάβουν τον άθλο του 1997 στη Ρώμη.

Δεκάλεπτα: 17-11, 33-29, 50-47, 68-64.

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 2, Άντιτς 4, Σπανούλης 21 (6 ασίστ), Ντόρσεϊ 8 (5 ριμπ.), Κέσελ, Πρίντεζης 14, Παπανικολάου 9, Μάντζαρης 4, Σλούκας 2, Λο 4.

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα 6, Χουέρτας 4, Ναβάρο 18, Πέροβιτς 2, Βάσκεθ 8, Ουάλας 3, Ινγκλς, Εντόνγκ 10, Λόρμπεκ 9, Έιντσον, Μάικλ 4.

Διαιτητές: Λαμόνικα (Ιταλία), Λοτερμόζερ (Γερμανία), Σαχίν (Τουρκία).

Ποια αρκούδα; Γκρίζοι λύκοι!

Ποια αρκούδα; Γκρίζοι λύκοι!(Photo: Action Images)
Τα εγκληματικά λάθη των τριών διαιτητών του αγώνα, που ήθελαν με το… ζόρι να περάσει η ΤΣΣΚΑ στέρησαν την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να διεκδικήσει το 7ο ευρωπαϊκό του τρόπαιο.

Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν 66-64 από την ρωσική ομάδα που ειδικά στις τελευταίες και πιο κρίσιμες φάσεις του ημιτελικού του Final 4 της Ευρωλίγκας στην Κωνσταντινούπολη, είχε στο… πλευρό της και τις «σφυρίχτρες» του Γιούγκενμπραντ και Μαρτίν.

Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς έδειξαν στο πρώτο δεκάλεπτο αλλά και στο μισό δεύτερο, ότι είχαν την «αρκούδα» του χεριού τους… Όταν αντιλήφθηκαν το ίδιο και οι τρεις διαιτητές της αναμέτρησης, έβαλαν το δικό τους χεράκι. Με σφυρίγματα υπέρ της ρωσικής ομάδας σε πολλές και σημαντικές για την εξέλιξη του αγώνα φάσεις, δεν επέτρεψαν στον Παναθηναϊκό να ολοκληρώσει την υπερπροσπάθεια που έκανε.

Εκπληκτική εμφάνιση του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους που σταμάτησε στους 19 πόντους και με την βοήθεια του Καϊμακόγλου (10 π), κάλυψαν το κενό του Διαμαντίδη που ήταν εκτός αγώνα και έχασε την τελευταία ευκαιρία για την ομάδα του όταν έμεινε με την μπάλα στα χέρια χωρίς καν να εκδηλώσει επίθεση…

Από την άλλη μεριά, οι Σβεντ (15 π), Κιριλένκο (17π) και Τεόντοσιτς (12π) ήταν αυτοί που έκαναν την διαφορά για τους Ρώσους.

Το ματς:

Το τέλειο ξεκίνημα…

Στο ξεκίνημα του αγώνα, ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς έριξε στο παρκέ τους παίκτες που δοκίμασε και στην τελευταία προπόνηση. Και αυτό μόνο τυχαία δεν έγινε. Τόσο η παρουσία του Γιασικεβίτσιους στην 5άδα όσο και αυτή του Μάριτς στο «5» είχαν λογική από την στιγμή που οι Ρώσοι άρχισαν, όπως αναμενόταν με Κρίστιτς και Τεόντοσιτς.

Ο σέντερ των «πράσινων» πήρε όλες τις πρώτες πάσες από Γιασικεβίτσιους και Διαμαντίδη, σκόραρε (6-2) κοντά στο καλάθι νικώντας τον «ψηλό» της ΤΣΣΚΑ και στην συνέχεια πέρασε εκτός δίνοντας την θέση του στον Μπατίστ. Η λογική στο παιχνίδι του «τριφυλλιού» δεν άλλαξε καθόλου…

Τροφοδοτήθηκε πολύ σωστά ο Μπατίστ που συνέχισε αυτό που είχε αρχίσει ο Μάριτς. Το 11-2 που έκαναν οι «πράσινοι» οφειλόταν επίσης στην αστοχία των Ρώσων στα σουτ που δοκίμασαν καθώς οι «δρόμοι» προς το καλάθι είχαν «φράξει». Ο Καζλάουσκας άφησε στο παρκέ τον Κιριλένκο παρά τα δύο γρήγορα φάουλ που έκανε αλλά ο Παναθηναϊκός συνέχισε το ονειρεμένο του ξεκίνημα και έφτασε στο 19-7 στα μισά της περιόδου.

Ο σούπερ σταρ των Ρώσων, Κιριλένκο, ήταν εκνευρισμένος και εκτός ρυθμού και αυτό είχε επηρεάσει ολόκληρη την ομάδα του που έψαχνε τα συνηθισμένα της «play» αλλά δεν της έβγαινε απολύτως τίποτα. Ο Καζλάουσκας δοκίμασε νέα πρόσωπα (Σβεντ, Βοροντσέβιτς, Καούν) αλλά ο Παναθηναϊκός είχε πάρει τον απόλυτο έλεγχο στο ματς (25-11) εκμεταλλευόμενος την τρομερή αστοχία των Ρώσων και την… άνοδο στην απόδοση του Σάρας. Το καλάθι του Λόγκαν στην εκπνοή της περιόδου, διαμόρφωσε το 29-15.

Το «ξύπνημα» της «αρκούδας»

Στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου, ο Σβεντ είχε πάρει από πλευράς ΤΣΣΚΑ την σκυτάλη στην οργάνωση, δίνοντας μια «φρεσκάδα» στην ομάδα του. Στο επιθετικό κομμάτι όμως, οι «πράσινοι» απόντος του Γιασικεβίτσιους είχαν χάσει μέρος της φρεσκάδας τους. Η ΤΣΣΚΑ αφού πρώτα έφαγε ένα σωρό καλάθια από το πικ εν ρολ, διόρθωσε τον τρόπο που τα αντιμετώπιζε και «ζόρισε» τον αντίπαλό της. «Έσφιξε» πολύ και έκανε πιο επιθετική την άμυνά της.

Ο Παναθηναϊκός είχε σαφές επιθετικό πρόβλημα (1/11 σουτ) πλέον, οι Ρώσοι ανέβασαν την απόδοσή τους και έριξαν 3΄πριν το τέλος την διαφορά κάτω από τους 10 (32-26) με αποτέλεσμα το ματς να «ανάψει».
Το μομέντουμ πλέον ήταν ξεκάθαρα με τους Ρώσους. Ο Κιριλένκο με δικές του βολές έκανε το σκορ 32-29 (1.40΄) και έφτασε στο 10-0 το σερί της ΤΣΣΚΑ. Το δικό του τρίποντο 1.17΄πριν το ημίχρονο έκανε το σκορ 32-32 και το σερί στο 13-0 με τους Ρώσους στις κερκίδες να ξεσηκώνονται. Η «αρκούδα» είχε ξυπνήσει πλέον για τα καλά… Το 34-32 υπέρ του Παναθηναϊκού στο ημίχρονο το έδειχνε ξεκάθαρα.

Όταν «μιλάει» ο Καϊμακόγλου

Ο Γιασικεβίτσιους ήταν αυτός που στις πρώτες φάσεις του 3ου δεκαλέπτου πήρε επιθετικά την κατάσταση πάνω του. Πέτυχε πέντε δικούς του πόντους αλλά η ΤΣΣΚΑ απαντούσε σε κάθε φάση. Το τρίποντο του Κιριλένκο έκανε το 41-39 και έδωσε για πρώτη φορά στο ματς προβάδισμα στους Ρώσους. Ο Διαμαντίδης παρέμενε εκτός ρυθμού (0/5 τρ), ο Βουγιούκας δεν ήταν καλός και έφτασε γρήγορα στα τέσσερα φάουλ ενώ και ο Μάριτς στα λεπτά που αγωνίστηκε στο συγκεκριμένη περίοδο δεν είχε την απόδοση που έπιασε στην αρχή.

Όταν λοιπόν οι υπόλοιποι, δεν… ανέλαβε ο Καϊμακόγλου. Στηριζόμενος κυρίως στον ενθουσιασμό και την δύναμή του που του επέτρεπε να τα βάζει με τα… θηρία, έδινε λύσεις στην επίθεση αλλά και στην άμυνα. Το ματς πλέον είχε άλλον χαρακτήρα. Ο Παναθηναϊκός διατηρούσε με «αίμα» το προβάδισμά του εξαιτίας κυρίως των… μεγάλων καλαθιών που πετύχαινε… Ένα τέτοιο του Διαμαντίδη στο 1.19΄μαζί με την συμπληρωματική βολή, έκανε το σκορ 55-51 το οποίο έμεινε μέχρι και το τέλος της περιόδου.

Αποφάσισαν οι "γκρίζοι λύκοι"

Στην πρώτη φάση της 4ης περιόδου, ο Τσαρτσαρής μετά από σκληρό φάουλ του Χριάπα βγήκε εκτός παρκέ, ζαλισμένος και στέρησε μία λύση στο «4» για τον Ομπράντοβιτς. Ο προπονητής του Παναθηναϊκού άφησε εκτός παρκέ τον Διαμαντίδη και προτίμησε το σχήμα με Καλάθη και Γιασικεβίτσιους. Τεόντοσιτς, Κιριλένκο και Κρίστιτς έκαναν ένα 7-0 σερί και έφεραν τους Ρώσους μπροστά με 58-57 (6.30΄).

Ο Μπατίστ είχε πρόβλημα απέναντι στους ψηλούς της ΤΣΣΚΑ και ο «Ζοτς» αποφάσισε να παίξει ξανά το «χαρτί» του Μάριτς προκειμένου να αντεπεξέλθει στο «ξύλο» που έπεφτε κάτω από τα καλάθια. Το άγχος πλέον έπαιζε τον ρόλο του και αυτό μαζί με τα ανάποδα «σφυρίγματα» των διαιτητών σε βάρος των «πράσινων» διαμόρφωναν την κατάσταση.

Στα τελευταία τρία όμως λεπτά, ανέλαβε δράση ο Γιασικεβίτσιους… Με δικούς τους πόντους και ένα «μεγάλο» τρίποντο 2.28΄πριν το φινάλε, έφερε στο +4 την ομάδα του. Όπως ήταν λογικό η ΤΣΣΚΑ δεν είχα καμία διάθεση να παραδοθεί…Ένα ακόμα λάθος του διαιτητή που έδωσε την επαναφορά στους Ρώσους, έδωσε στον Τεόντοσιτς την ευκαιρία με σουτ να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του, 36΄΄ πριν το φινάλε. Αμέσως μετά, οι τρεις διαιτητές του αγώνα δεν έδωσαν φάουλ στον Σάρας και στην συνέχεια οι βολές του Σβεντ έκαναν το 66-64. Ο Διαμαντίδης έμεινε με την μπάλα στα…χέρια στο φινάλε και η νίκη πήγε στους Ρώσους.

Δεκάλεπτα: 15-29, 32-34, 51-55, 66-64

Συνθέσεις:

ΤΣΣΚΑ (Καζλάουσκας): Τεόντοσιτς 12, Λαβρίνοβιτς 2, Σισκάουσκας 5, Μέχια, Κρίστιτς 8, Κιριλένκο 17, Βορόνοφ, Βοροντσέβιτς, Σβεντ 15, Καούν 2, Χριάπα 3, Γκόρντον 2

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς 6, Περπέρογλου, Μπατίστ 11, Λόγκαν 2, Σάτο 3, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 10, Βουγιούκας, Ν. Καλάθης 3, Σμιθ, Καϊμακόγλου 10, Γιασικεβίτσιους 17